O nás
Historie klubu
V roce 1947 se sešli místní občané – Struha, Moravec, Kaplan, Česnohlídek, Verštát, Loudát, Mysliveček, Zedek, Kahoun, Jar. a Miroslav Solch, Hašek, Hladík, Vild, Dvořáček, Hodboď, Čáp, Verner, Novotný, Šofr a Šitler, kteří se rozhodli založit tělovýchovnou jednotu. Vzhledem k tomu, že nebylo žádné vybavení, hřiště ani finanční prostředky, snažili se členové přejít pod TJ Severotuk jako „B“ tým. Jednání byla neúspěšná a hledala se jiná řešení. Po veškerých jednáních byl v roce 1948 přidělen z FNO bývalý pískový lom, který patřil k panství Lobkowitzům.
V roce 1950 přešla TJ pod správu JZD Střekov. V této době byla řízena mecenášem p. Dvořáčkem, správcem Státního hradu Střekova. Klubovna byla zřízena v prostoru vlastního hradu a TJ začala propagovat svou činnost pořádáním kulturních akcí na hradě Střekově. Fotbalová utkání se v této době hrála přátelsky na hřišti v Brně, kam museli všichni členové TJ veškeré vybavení převážet (sítě, pomůcky pro lajnování) před utkáním. Vzhledem k těmto ztíženým podmínkám se mužstvo soustředilo na hraní přátelských utkání na hřištích soupeřů. Působnost byla po celém kraji a mužstvo vystupovalo pod názvem „Hradní rytíři Střekova“. Pod tímto názvem mužstvo vystupovalo až do roku 1955. V souběhu s touto činností se v TJ ustanovil i oddíl ZRTV žen. Zeny nacvičovaly na spartakiádu a zúčastnily se i celostátních spartakiád v Praze.
Od roku 1949 začaly práce na úpravě bývalého pískového lomu. Instalováním ko-eji a vozíků se ručně vykopávaný písek a výkopek zavážel do vytěženého prostoru lomu. Tyto prače se prováděly po dobu dvou let. Po vyrovnání vytvořeného svahu s ohledem na zachováni regulérních rozmérú hrací plochy bylo nutno celý prostor rozšířit. Z tohoto důvodu se využily i okolní plochy lomu a postupné se celý zavezl suti z demolic, průmyslovými i jinými odpady z celé městské aglomerace. Celkové zvýšeni nivelity činí 3,2 m. Veškeré práce byly dokončeny v roce 1955 a hřiště bylo oficiálně zprovozněno v červenci téhož roku.
V roce 1956 bylo mužstvo dospělých oficiálně zařazeno do soutěží řízených okresním fotbalovým svazem. Družstvo žáků bylo založeno v roce 1953. Od této doby přecházeli žáci na přechodnou dobu do TJ Armaturka Ústí n. L, Chemičky Ústí n. L. a TJ Severotuk, kde s úspěchem působili. Dorostenecké družstvo bylo založeno v roce 1964.
Dokladem kvalitní práce s mládeží jsou odchovanci, kteří hráli ve vyšších soutěžích, jako např. Bohuslav Melichar – I. Liga Teplice, Jiří Petráček, Miroslav Svatoš, Jiří Česnohlídek, Josef Verner – III. Liga Chemička Ústí n. L., Josef Brejcha – II. Liga Chemička Ústí n. L.
V roce oficiálního zařazení mužstva dospělých do soutěže se zprovoznily i kabiny (dnešní pokladna a sušárna) situované do vstupu areálu.
S ohledem na nedostačující vybavenost a nárůst členstva jak aktivních, tak i neaktivních, provedli členové TJ v rámci akce Z v letech 1961-1965 stavbu zděných kabin, na které byl použit materiál z námi demolovaného zařízeni staveniště v Neštémicich. Na těchto pracích se nejvíce podíleli členové TJ: Bříza, Loudát, Moravec st., Kaplan, Struha a Česnohlídek.
Rekonstrukce tribuny, sociálního zařízení, ústředního vytápění, komunikaci, centrálního asfaltového hřiště a hospodářských budov byly provedeny v letech 1981 -1985, kdy charakter a rozsah prací a organizační náročnost měly na poměry TJ nebývalý charakter a dopad.
Členská základna se pohybovala okolo 100 členů. Prvním předsedou byl zvolen Jaroslav Verštát, který byl postupné vystřídán p. Bohumilem Streitem, Josefem Novotným a Josefem Solchem. Od roku 1960 byl předsedou TJ Miroslav Kahou, který v roce 1987 odstoupil ze zdravotních důvodů a předsedou byl zvolen Ivo Zika.
V TJ se soustřeďovali i závodníci jiných druhů sportu, kteří se v TJ věnovali kopané, jako např. Ladislav Resl – mistr ČSSR v boxu, 2násobný vítěz Velké ceny města Ústí nad Labem v těžké váze a Vlastimil Tauterman – reprezentant ČSSR v jízdě na bobech, Jiří Jangl – zápas řř -1. Liga, Teplice.
Při příležitosti celosportovního dne s hlavním aktérem – hudební skupinou Fešáci jsme obdrželi darem sportovní hymnu, která má prioritu v celé naší republice. Tato akce širokého rozsahu značně zpopularizovala činnost celé TJ, což mimo důkazu o úrovni a schopnostech členů Tj podnítilo zájem o členství v TJ jak u mládeže, tak u dospělých.
Družstva žáků, dorostu a „B“ týmu dospělých hrála v soutěžích řízených Okresním fotbalovým svazem. „A“ tým dospělých hrál převážně v I. B třídě, od roku 1995 v l. A třídě, řízené krajským fotbalovým svazem.
Během historie se vystřídalo v jednote mnoho hracu a funkcionářů, kteří měli né sportovní výsledky. Přesto, i když jsme meh podmínky oproti ostatním značná horši, přesto se podařilo hrát na slušné úrovni v rámci okresu. Při fúzi s Chemičkou B“ se hrála dokonce I. B třída, kterou jsme nakonec dtky vehementní pomoci ústeckých činovníků opustili. V této době byli oporou hlavně hráči: Oros, Sluka, Josef Bar ták, Brejcha, Tirpák, Vízner, Dias, Payer, Vachovec, Lenc, Anděl, Fuks, Svatoš, Sochor Loudát, Moravec, Mil. Melichar, Špak, Jiří a Petr Česnohlídek.
Zlom začal příchodem trenéra Bernáta, který s mužstvem postoupil v roce 1978 do I. B třídy, kde se mimo jednoletého výpadku udrželo až do doby postpu do I. a třídy. Za této éry byli v mužstvu tito vynikající hráči: Oros, Tirpák, Josef Barták, Milan Melichar, Payer, Vachovec, Chudina, Lenc, Příhoda, Mašek, Nechuta, Pavel Pirot, Le-keš, Chmel, Švadlena, Fajt, Jareš, Prosický, Šauer, Petružálek, Bonk, Kaisr, Slavětíríský Rohan, Zdeněk Kolář, Sypecký, Valenta, Slabý, Sedlák, Vymetal, Blažej, Ant. Beneši Miloslav Moravec, Standa Zámečník, Bednář, Fryc, Šimek, Tůma, Skokan, Závorkai Hozák, Havlín, Alonzo, Standa Pirot, Hikisch, Lukašovský, Mrvečka, Pavel Novotný Veselý Štráchal, Mládek, Jangl, Ponrt, Pindl, Splitek, Král a Jvaůrek. Během této doby se u „A“ mužstva vystřídali trenéři: Jaroslav Kahoun, Moravec, Kodeš, Bernát, Bohdan Melichar, Verner, Pištora, Vachovec, Zika.
B tým dospělých hrál s úspěchem I. B třídu. Tým jsme zrušili z důvodu finančních a hráčských. Tým pod vedením Pavla Bednáře postoupil od nej nižší třídy do I. B třídy, kde patřil mezi špičkové týmy.
SOUČASTNOST
V současné době má TJ pouze oddíl kopané se 192 členy. Činnost je zajišťována z prostředků ČSTV a vlastními finančními zdroji. „A“ tým dospělých hraje I. A třídu řízenou VV oblasti severočeského kraje. V současné době je kladen největší důraz na výchovu mladé generace pro zajištění průběžného doplňovaní družstev s ohledem na zrušené mládežnické celky v okolí.
Střekov byl kousek od zániku! Teď se chce díky srdcařům opět nadechnout
Tragický podzim, nula bodů, jasně poslední místo v soutěži. Přesto to Střekov nezabalil, přes zimu se snažil posílit a chtěl se soustředit hlavně na první tři zápasy. Ani jeden se ale nepovedl, Střekov všechny prohrál a soustředí se tak pouze na důstojné dohrání I.A třídy. Rudolf Vošahlík je jedním z hráčů, kteří do klubu v zimě přišli. Kdysi za Střekov hrával, jeho osud mu není lhostejný. Zklamaly ho ale reakce okolí. „Reakce opravdu nejsou pozitivní. Někdy mi přijde že nám to část lidí i přeje. Ale to je u všeho a všude,“ říká hráč, který naposledy působil ve Svádově. Střekov se navíc o víkendu chystá na těžké derby proti Neštěmicím. „Budeme rádi za každého fanouška, který nás podpoří,“ zdůraznil.
Rudo, proč jste se rozhodl vrátit na Střekov?
Hlavním důvodem byl zřejmě vztah k střekovskému klubu kde jsem odehrál nejlepší fotbalová léta a ze všech klubů mi nejvíce přirostl k srdci. Upřímně, nemyslel jsem si, že se někdy na Osadu vrátím, ve Svádově jsem byl vcelku spokojený.
Takže jste jistě sledoval horší a horší střekovské výsledky.
Je to tak. Zejména loňská nedohraná a letošní sezona se mi těžko skousávala, Začal jsem se pídit, proč tomu tak je a rozhodl jsem se vrátit, jelikož jsem tomu nechtěl jen pasivně přihlížet. Když jsem se dohodl na přestupu, skočil jsem do toho po hlavě a začal jsem intenzivně obvolávat všemožné kluky, jak bývalé hráče Střekova, tak i kluky, kteří třeba nikde aktuálně nehrají. Snažil jsme se je nalákat na sportovní výzvu – pokus o záchranu odepisovaného klubu, který nemá ani bod. Bohužel jsem neuspěl, zřejmě tomu nikdo nevěřil.
Střekov opravdu prožívá těžké časy, nedávno navíc zemřel dřívější šéf klubu Ivo Zika.
Úmrtí dlouholetého předsedy a otce klubu Iva Ziky bylo pověstným jazýčkem na misce vah. Málokdo ví, že fotbal na Střekově byl opravdu velmi blízko totálnímu zániku.
Máte na mysli fúzi z druholigovou ústeckou Armou, ne?
Vymýšlely se zde různé projekty a to zejména právě spolupráce s Armou, kdy se měl stát ze Střekova rezervní tým druholigového Ústí nad Labem a měli se zde rozehrávat dorostenci. Nějací začali přicházet, avšak ne ti nejlepší. Místní hráči byli upozaďováni, případně jim bylo řečeno, že se s nimi nepočítá a mohou odejít do SKP Sever Ústí nad Labem. Jenže příchozí dorostenci neměli ke klubu vztah a postupně odcházeli, včetně trenérů. Skončil tedy velký projekt a najednou neměl za Osadu kdo hrát. Pan Zika ještě stačil před svou smrtí přepsat klub na místní srdcaře, kteří víceméně zachránili klub za pět dvanáct a přihlásili I.A třídu, Proč? Aby i v příštím roce byla na Osadě krajská soutěž a byl čas sehnat kvalitní hráče. Za to jim patří velké díky!
Do prvních jarních zápasů jste dali hodně naděje, bohužel vám vůbec nevyšly. Proč?
Maloval jsem si velmi optimistický scénář, kdy po třech kolech budeme mít nejméně šest bodů, jelikož jsme hráli s týmy přímo nad námi. Opravdu jsem tomu věřil, chtěl jsem to zbláznit, vyhecovat, ale spíše se potvrdila tvrzení z tribuny, že je to velmi bláhové. Důvod je prostý – kvalita. Na papíře jsme měli třeba slušnou sestavu, ale muselo by nám být všem o pět let méně a museli bychom třikrát týdně trénovat. Jenže to je v dnešní době utopie. Na druhou stranu je potřeba všem klukům, kteří nastupují, poděkovat. Nedělají to kvůli tomu, aby se někde chlubili, že hrají I.A tříddu. Hrají tady, aby se zde fotbal zachránil a soutěž se dohrála. Získávají pro nové vedení čas shánět sponzory a hráče do dalších let. Snášejí každotýdenní rekordní debakly a posměšky a stejně nastupují. Nemáme ani trenéra, vedoucího, sponzora, nikdo si nechce špinit jméno. Musím před kluky smeknout, že se toho dobrovolně zúčastňují. Může být pravda, že to je pro krajskou soutěž nedůstojné, ale věřím, že letošní zimou se Střekov odráží z fotbalového dna.
Co bude dál? Záchrana je defacto utopií.
Realita mi nastavila zrcadlo a sundala růžové brýle. Teď jsme přehodnotili cíle. Chceme se alespoň v některých zápasech fotbalem bavit, dostávat co nejméně gólů a samozřejmě se pokusit začít bodovat. Na léto máme příslib návratu od pár dalších hráčů a věřím, že i trenéra a lidí do chodu klubu, Rádi bychom vytvořili fungující konkurenceschopný klub. Uvidíme, na co to bude v I. B třídě stačit. Já jsem optimista. Určitě bychom rádi uvítali zavedení mládeže, protože nyní je na osadě pouze celek dospělých. Nechávám dokonce zaktualizovat 40 let starou nahrávku Střekovské hymny, kterou nazpívali Fešáci. Novou aranž a zpěv zajistí střekovský hudebník Martin Ketner. Když vše vyjde, na začátku nové sezony nám ji i se zástupci Fešáků přijdou na zápas slavnostně předat. Bylo by super v létě pořádat nějaký turnaj, třeba memoriál Iva Ziky. Třeba s doprovodným programem, aby místní lidé našli cestu na hřiště a mohli se u nás i s dětmi pobavit.
Jak vnímáte reakce fanoušků a okolí, které nejsou vesměs pozitivní?
Reakce opravdu nejsou pozitivní. Někdy mi přijde že nám to část lidí i přeje. Ale to je u všeho a všude. Nikdo zvenku neví, že klub zachraňují sami hráči a dokonce i ze svých peněz dotují chod celého klubu. Tohle nedělá jen tak někdo. Jestli se nás nějaký hráči zeptá, kolik dostane za zápas, tak má smůlu. Takhle to tady fungovat nebude. Zaslechl jsem už i názory, že jsme přišli ze Svádova jaok mistři světa s tím, že to začneme okamžitě válcovat a získáme třicet bodů. To je přece směšné a kdo tyto informace roznáší, nic neví. Samozřejmě, že chceme vyhrávat zápasy, ale spíše jsme přišli vlastně dobrovolně prohrávat. Rozhodně jsme nešli „za lepším“ jak si může někdo myslet. Vlastně, nechápu jak si to může někdo myslet.
No, vypadá to, že budoucnost Střekova není černá.
Střekov je snad z nejhoršího venku. Ve skříni pár kostlivců ještě je, ale vše se snad brzy srovná a začne se s čistým štítem.
VYBaVENOST
Celý areal se nachází v překrásném prostředí. Je situován do údolí střekovským hradem, obklopen Českým středohořím.
Centrální travnaté hřiště má rozměry 96×64 m. Dalším sportovištěm je univerzál asfaltové hřiště. Při vstupu do areálu je objekt vybavený pokladnou, sušárnou a skladem materiálu.
V hlavním objektu jehož součástí je krytá tribuna k sezeni, jsou situovány čtyři kabiny, kancelář s rozhlasovým zařízením, rekvizitárna, sociální zařízení pro muže a ženy, koupelny, kotelna, klubovna a síň tradic. Celý objekt je vytápěn lokálním ústředním topením. V traktu hospodářských budov je sklad na palivo, dílny, sklad na nářadí a garáže. V návaznosti na vjezd byla vybudována objízdná komunikace pro obslužnost hospodářského traktu.
V průběhu let jsme vyměnili veškerá okna a dveře za plastové. V roce 2012 jsme přestavěli k hlavnímu objektu dostavbu, která obsahuje byt pro správce, sklad sportovního vybavení, rozhlasová kabina, a archiv. Tím se nám uvolnili prostory pro zřízení kabiny „A“ Týmu, místnost pro rozhodčí a původní kabina „A“ je k dispozici pro hráče hostí. Původní plot byl nahrazen novým včetně vysázení nových tújí a došlo k pokácení starých nehezkých a nebezpečných stromů.
Personalised
This is a service description.
Experienced
This is a service description.
dedicated
This is a service description.